Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Poloha obce

 

        Obec Veľká nad Ipľom sa nachádza 8 km juhozápadne smerom od mesta Lučenec v Novohradskom regióne v údolí povodia rieky Ipeľ v okrese Lučenec. Nachádza sa na dopravnom ťahu Lučenec – Veľký Krtíš. Táto cesta je tiež využívaná ako trasa tranzitnej kamiónovej dopravy v smere Lučenec – Balašské Ďarmoty (Maďarská republika). Obec je prihraničnou obcou s Maďarskou republikou, s ktorou ju spája hraničný prechod v Kalonde vzdialený od obce 10 km.
        Obec so svojimi polohovými danosťami je predurčená na to, aby bola centrálnou obcou Mikroregiónu Velické jazerá, ktorého je súčasťou. Je strediskom aglomerácie osád Veľké a Malé Dálovce, Frenčok a Šára, ktoré sa nachádzajú v blízkosti. Existujúce osady sú málo obývané, bytový fond v nich je však zachovalý. Je aj prirodzeným spádovým sídlom aj pre obce Jelšovec a Trenč, predovšetkým z hľadiska využiteľnosti štruktúry občianskej vybavenosti obce.
Kataster obce má celkovú rozlohu 2 455 ha, situovanú prevažne na pahorkatine. Striedajú sa tu zatrávnené údolia s lesnými porastami. Veľmi dôležitá je samotná existencia Poiplia, ako prírodného útvaru - z hľadiska ochrany prírody, ktorý zahŕňa rozmanité biologické štruktúry a vytvára potenciál turistických zaujímavostí.
        V regióne nachádzame geologické skvosty, v dôsledku melioračných úprav zanikajúce nivné lúky, termálne vody a nížinné lesy. Časť katastra situovaná v povodí rieky Ipeľ má nížinný charakter. V katastri sa nachádza chránená krajinná oblasť Dáľovský Močiar presahujúci na územie Maďarska. Výšková členitosť reliéfu nepresahuje 100 m a horizontálna menej ako 1,25 km na m2. Reliéf je vhodný na letnú turistiku, ako aj na niektoré zimné športy, napríklad beh na lyžiach.

 


 

Poloha obce Veľká nad Ipľom

Poiplie a poloha Veľkej nad Ipľom na satelitnej mape

Google mapa


 

Panorama Poiplia zo západu nad obcou Veľká nad Ipľom

Panorama Poiplia ponad obcou

Panorama Poiplia (kliknutím sa zväčšuje)
Autor: MVDr.Š. Šimon


 

Obecný úrad Veľká nad Ipľom súp. č. 86
985 32 Veľká nad Ipľom
047/4374102
www.velkanadiplom.sk
IČO: 00 316 539
OTP Banka, a.s., Lučenec
č. účtu: 8121309/5200

Za obsah zodpovedá
Obec Veľká nad Ipľom

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka